fbpx

Milline on õige ja sobiv joogamatt koju ja milline kaasa?

Milline on sobiv joogamatt koju
Siin leiad väikse ülevaatliku juhise, mis aitab Sul valida omale head joogamatti.

* Hea ja sobiv joogamatt on parajalt haarduv ja mittelibisev ning seda mõlemalt poolt ja ka niiskemates tingimustes.
* Korralik matt ei vaju ka täiesti läbi, vaid pakub piisavat toestust ja põrutuskindlust, et hoida liigeseid.
* Head joogamatti on ka lihtne puhastada, sest pind ei ole liiga poorne ja imav.
* K
indlasti peaks mati materjal olema vaba märkamatult lenduvatest mürkainetest.
Seejuures võivad joogamatid olla ühtviisi kvaliteetsed nii täiesti looduslikust kui ka sünteetilisest materjalist.
Meie poolt allpool väljapakutud valikud on juba läbinud range sõela ja on kvaliteetsed ning kahjulike ainete vabad.

Looduslikud ökomatid on valmistatud villast, tekstiilist, ka osaliselt korgist ja dzhuudist, kuid tuntuim ja kasutatuim on kautšukmatt.Joogamatt Manduka eKO

Kautšukmaterjal e looduslik kummi on ideaalne aluspind igasuguseks joogaks, nii rahulikku kui intensiivset laadi joogastiilideks, sest pakub naturaalset aluspinda ja eriti head haarduvust. Materjal on ka hea põrutuskindlusega ja on lihtsasti puhastatav. Naturaalse kummi puhastamiseks sobib vesi või õunaäädika ja vee segu. Tavapuhastusvahendieid mitte kasutada.
Kautšukmattide puhul tuleb ka teada, et alguses matid lõhnavad, mis hajub 2 nädalaga, kuid õrn naturaalse kautšuki lõhn jääb nendele joogamattidele alati kaasa.
Kautšuk on taastuv materjal ja keskkonnasõbralikus tootmises ka kõik kõrvalsaadused taastöödeldakse. Kvaliteetmatid on lateksivabad, kuid lateksiallergia korral kautšukmatt ei ole siiski soovitatav.
Naturaalsest kummist e kautšukist joogamatid säilivad kauem kui neid pritsida või niisutada veega.

Sünteetilised matid on valmistatud erinevatest vahtudest, plastidest, sünteetilisest kummist, lateksi ja sünteetiliste kummide segudest jne.
Sünteetilise mati valikul on eriti oluline eelistada kvaliteetset matti. Kvaliteetmatt ei sisalda mürgiseid jääkaineid, mis võivad hakata vähehaaval nö välja aurama. Kvaliteetmatid on ka toodetud võimalikult keskkonnasõbralikult. Parima sünteetilise mati otsingul on hea jälgida, et matt ei oleks liiga nätske, veniv või liiga libisev ja samuti ei tohiks see ihuga kokkupuutel ajada higistama.
Sünteetilistest joogamattidest tuntuimad on PVC (polüvinüülkloriid), TPE (termoplastiline elastomeer) ja sünteetilisest kummist matid.
PVC (polüvinüülkloriid) matid on väga laialt levinud, kuid sõltuvalt tootmisprotsessist võivad need olla väga erineva kvaliteedi ja elueaga. Joogaharjutusi tehes või võimeldes oleme mati materjaliga väga tihedas kontaktis, seega võiks kindlasti valida ÖKOTEX sertifikaadiga matt, et olla kindel, et matt ei sisalda mürgiseid jääkaineid.
Kvaliteetne PVC matt on vastupidav ja hea põrutuskindlusega ning ei veni harjutuste ajal. Kvaliteetmatt sobib kõikideks joogastiilideks ja ka muuks treeninguks.
TPE (termoplastiline elastomeer) on taastöödeldav ja biolagunev. Keskkonnasõbralikus tootmises ka kõik kõrvalsaadused taastöödeldakse. Kui TPE matt on oma eesmärgi täitnud, saab materjali taas integreerida looduse ringlusse. TPE vahust joogamatt ei tohiks sisaldada lateksit, kummit ja PVC-d ning mürgiseid pehmendajaid, raskemetalle ja AZO värvaineid.
TPE materjalist joogamatid on kerged, pehmed, kuid samas hea toestusega ja hea haarduvusega. Sobivad pehmema rahulikuma stiili praktiseerimiseks. Intensiivse ja sportlikuma tegevuse korral võib TPE matt hakata veidi kaasa venima.

Sobiv joogamatt tundlikule inimesele ja lateksiallergia puhul on ohutust kinnitava sertifikaadiga TPE vahust matt või ÖKOTEX sertifikaadiga PVC matt.

Nii looduslikke kui sünteetilisi matte on kahte tüüpi – avatud ja suletud rakustruktuuriga.
Avatud rakustruktuuriga mati pind on imavam ja seetõttu niisketes tingimustes ja higistamaajava praktika juures ka haarduvam. Avatud struktuur annab mati pinnale ka omamoodi pehmuse.
Samas suletud struktuuriga mati pind ei kogu endasse mustust ja bakterid ei saa paljunedas ning seda on ka  lihtsam puhastada. Kaasaskantavat ja stuudiomatti on lihtsam puhastada kui see on suletud struktuuriga.
Teine variant on kasutada head haakuvat joogarätikut, mille saab iga kasutuse järgselt läbi pesta, eriti praktiline higistamajaava treeningu korral.

Joogamattide paksus on tavaliselt 4-6 mm, see vahemik annab piisavalt toestust ja pehmendust liigestele ning samas saab säilitada tasakaalu nõudlikemas asendites. Pilatese matiks, kus on rohkem koormust liigestele asendite valiku tõttu, sobib paksem ~1cm matt.

*************************

Leia endale sobiv joogamatt meie e-poest!

Joogamatid - hea joogamattAllpool toodud mattide kohta on kodulehel toote kirjelduses ka märgitud millise joogastiili puhul sobib matti kasutada.

 

 

 

 

* * *
Kerged ja pehmed TPE vahust matid sobivad kergemate pehmemate joogastiilide ja pilatese puhul.
Kaasaskandmiseks sobiv joogamatt on kaalult hästi kerge ja sageli ka tavalisest õhem, kuid mitte alati!
TPE matt Lotus Pro on üks kõige paremaid kaasaskantavaid trennimatte
– kaalub vaid 1,1 kg! Samas on tegemist maksimaalse võimaliku pakususega – 6mm – matiga, mille pind on mõnusalt pehme. Matt on vetruv ja pakub harjutuste sooritamiseks head haarduvust. See matt sobib eriti hästi neile, kes alles alustavad joogaga ja soovivad ehk esialgu ka veidi pehmemat matti. Jõulisemate stiilide puhul, kus on eriti palju ka püsti hark-asendites venitusi võib matt ajutiselt veidi järgi venida ja sel juhul sobiks paremini ehk sitkem ja tugevam kautšukmatt.

Lotus Pro joogamatt on allergiavaba (nii lateksi, kummi kui ka PVC vaba) ning samas ka taastöödeldavast materjalist, mis teeb selle keskkonnasõbralikuks. Ei sisalda ka PVC-d, mürgiseid pehmendajaid, raskemetalle ja AZO värvaineid. Valida on 6 erineva värvitooni väga hästi vastupidava ja ihusõbraliku mati vahel. Vaata pikemalt siit.

Joogamatt LOTUS PROJoogamatt Lotus 4mm

* * *
Naturaalsest kummist e kautšukist matidReisile või trenni kaasa - Manduka reisimatt Cayo-Joogapood.ee

Kautšukist matid on parima haarduvusega ja kõige libisemiskindlamad ja seda ka niisketes tingimustes.

Õhukesed naturaalsest kautšukist reisimatid, mis on ülikerged (900 gr või 1 kg) ja kokkupandult väiksed, sobivad lisaks reisile hästi ka kodus vaiba peal kasutamiseks, andes ükskõik millise olemasoleva alusvaiba pehmusele juurde haarduva ja mittelibiseva pinna. Väga mõnus on selline matt trenni kaasa võtta ja teise mati peale asetada ja nii saadki harjutusi oma isikliku mati peal teha.

Manduka reisimattManduka reisimatt

Valikus on kahe erineva firma tooteid:
Ecopro reisimatid (1,3 mm) 5 värvitoonis.
Manduka kvaliteetsed reisimatid (1,5 mm) paljudes värvides.

Hea joogamatt kodus kasutamiseks on paksem kautšukmatt.Joogamatt ECOPRO DIAMOND, 6mm

Naturaalne kummi on kaalult raske, kuid väga hea haarduvusega ja head pehmendust pakkuv. Samas on paksudele mattidele olemas spetsiaalsed matikotid, et vajadusel kaasavõtmine võimalikult mugavaks teha.Kautšukist matid sobivad ka tugeva intensiivse treeningu jaoks.

 ECOPRO Diamond 6mm

6 mm paksune Ecopro Diamond annab nt väga hea toetuse ja pehmuse. Samas on matt sitke ja põrutuskindel. Mati pind on oma avatud rakustruktuuri tõttu väga hea haarduvusega isegi kui käed on niisked ning on mõnusalt pehme ja sametine. Matt sobib ka jõulistele joogastiilidele hästi. Värvitoone on valikus neli.

Joogamatt Manduka eKO 5mmJoogapood-joogamatid-Manduka

Manduka firma kvaliteetmattide pind on veidi tihkem, pinnakiht on suletud rakustruktuuriga ja seetõttu on ka kõige kergemini puhastatavad. Samas on Manduka mattidel selline pind ka väga hea haarduvusega oma erilise spetsiaalse virvendava veepinna mustri tõttu. Need matid pole ka liiga kõvad, kuna vetruvuse ja põrutuskindluse tagab mati alumine avatud struktuuriga pehme pool. Manduka Eko matid on ka väga vastupidavad ja omamoodi tundega. Need matid on ideaalsed ka mehisemale joogapraktikule.
Valikus on pilkuhaaravad sügavad värvitoonid.

Manduka eKO mattide sarjas on ka veidi kitsam ja kergem Joogamatt Manduka eKO Lite 4mm.
Joogamatt Manduka eko lite-deep forestJoogamatt Manduka eko lite-shade blue

* * *
PVC materjalist joogamatid

Sobivad hästi erinevate joogastiilide puhul, sh ka tugevad ja sportlikud suunad.

PVC mattide hulgas on kindlasti üks maailma tunnustatumaid Manduka PRO sarja eluaegsed matid.
Kõrge tihedusega pehmendus pakub ületamatut praktikakogemust ja liigeste kaitset ning tekstiilisarnane pinnatöötlus võimaldab optimaalset liikumist asendite vahel. Suletud rakustruktuur hoiab ära niiskuse ja higi imbumise mati sisse ja takistab seeläbi bakterite kasvu (ideaalne hot jooga harrastajatele). Toodetud jätkusuutlikel põhimõtetel ja tehnoloogial, mille tulemusena see kõrgekvaliteetne materjal ei murene, kooru ega pleeku. Matid on kõrgeima 1 klassi sertifikaadiga.

Valikus 6mm paksune PRO matt kahes pikkuses ning 4,7mm paksune PROlite samuti kahes pikkuses. Matid on olemas mitmetes hooajaliselt muutuvates värvitoonides.

Joogaõpetajate väljatöötatud ja ülemaailmselt tunnustatud üle 20-aastane Manduka BLACK MAT PRO 6mm mitmes värvis.

Joogamatt Manduka PROlite®Joogamatt Manduka PROlite®

Manduka PROlite 4,7mm paljudes toonides:


 

 

 

 

 

 

PVC mattidest on soodsamas hinnaklassis valikus Bodhi ÖKOTEX kõrgeima 1 klassi serifikaadiga vastupidav ja hinnatud Joogamatt Rishikesh Premium 4,5mm

Joogamatt Rishikesh Premium Joogamatt Rishikesh Premium must

 

 

 

 

 

 

 

 

Higistamaajava praktika korral soovitame PVC mattidega kasutada spetsiaalset matirätikut, et suurendada libisemistakistust.

Joogarätik Yogitoes Waterfall MidnightJoogaratik e matikate Manduka-equa-tumelilla-magic2

* * *
Lambavillased joogamatid sobivad hästi nii rahulikumaks joogaks kui lõdvestumiseks.

Joogamatt lambavillast lõdvestus-V

Lambavillaga kaetud matid on mõnusad, pehmed ja soojad, kuid samas on piisavalt kindla pinnaga, et teha joogat. Aluspind on mittelibisevast kautšukist. Jõulisemate ja higistamaajavate joogastiilide jaoks sobib aga paremini ikkagi kautšukmatt. Siin valikus väljatoodud mattide lambavill pärineb loomulikust pügamisest, kus lambaid ei kahjustata.
Ka meditatsiooni jaoks sobivad eriti hästi lambavillased matid. Eriti kui soovi lambanahka eetilistel põhjustel kasutada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Nõustun privaatsustingimustega